زندگی جدید و سالم

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۹ ثبت شده است

ریتم شبانه روزی چیست؟

ریتم شبانه روزی چیست؟ 

 

ریتم‌های شبانه روزی توسط یک ساعت ارشد اداره می‌‌شود. این ساعت گروهی از نورون‌ها به نام هسته سوپراکیاسماتیک است که در منطقه ای از مغز به نام هیپوتالاموس واقع شده اند. این ساعت ارشد، نشانه‌هایی از محیط را به دستورالعمل‌های بدن تبدیل می‌‌کند. به عنوان مثال، گیرنده‌های موجود در چشم، نور خورشید را تشخیص می‌‌دهند و سیگنال را به سمت هسته فوق مغزی عبور می‌‌دهند تا تولید هورمونی ملاتونین که باعث خواب آلودگی می‌‌شود را تحریک می‌‌کند.

ساعت بیولوژیکی فرد می‌‌تواند زودتر یا دیرتر تنظیم شود، اما ثابت نگه داشتن نشانه‌هایی که بر ریتم شبانه روزی تأثیر می‌‌گذارد می‌‌تواند به همه کمک کند تا روال خود را حفظ کنند. هر روز بیدار شدن و رفتن به خواب و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تاریکی در زمان‌های همیشگی، از تولید مداوم ملاتونین پشتیبانی می‌‌کند. بنابراین، اجتناب از صفحه نمایش در شب، تغییری است که می‌‌تواند به نفع کسانی باشد که به به خوابی بهتر امیدوار هستند.

۰۲ ارديبهشت ۹۹ ، ۰۹:۲۲ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
mohsen کاویار

زبان بدن

علائم زبان بدن غیر کلامی‌‌از سر تا انگشتان پا عبارتند از:

  • تکان دادن سر: این حرکت شبیه به حرکات فرد هیجان زده است.
  • نگاه خیره: در این حالت حرفی برای گفتن وجود ندارد، جز این که شخص نمی‌‌تواند چشم خود را از فرد علاقه عاشقانه مورد نظر خود برداشته باشد.
  • لبخندها: افرادی که به یکدیگر علاقه مند هستند بیشتر لبخند می‌‌زنند و حتی ممکن است موقع لبخند زدن دهانشان کمی‌‌باز باشد.
  • حرکات دست: حرکات جذاب می‌‌تواند علاقه مندی به شخص دیگر را نشان دهد.
  • یک لمسی کوچک: دستی که روی شانه یا آرنج می‌‌رود، علائم گشودگی نیز هست.
  • حالت بدن راحت و باز: جمع کردن بازوها و پاها بدون شک نشانگر موقعیتی بسته است. در حالی که نشستن با دشتهای باز شخص دیگر را به دوستی و آمادهگی پذیرش دعوت می‌‌کند.

 

 

 

 

زبان بدن

۰۱ ارديبهشت ۹۹ ، ۰۹:۱۸ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
mohsen کاویار